Žiaci 8. a 9. ročníka absolvujú preventívny program Ja a moja kariéra v spolupráci s CPPPaP v Lučenci.Program je zameraný na kariérové poradenstvo a pomoc pri výbere strednej školy.Začína sa realizovať už v 8. ročníku a pokračuje v 9. ročníku.Aby bol žiak zaradený do programu, je potrebné doniesť do školy do 12.4.2022, informovaný súhlas podpísaný zák. zástupcom žiaka, žiaci 8.A dostanú tlačivá v škole.
Informácie o programe:
Preventívny program : Ja a moja kariéra
(program zameraný na kariérové poradenstvo pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ a prevenciu pred nezamestnanosťou)
Charakteristika programu:
Program Ja a moja kariéra je zameraný na oblasť kariérového poradenstva pre žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl. Podmienkou pre zaradenie do programu je podpísaný súhlas rodiča - zákonného zástupcu so zaradením do programu. Program sa realizuje skupinovou formou práce, zážitkovou formou učenia, dotazníkovými metódami.. Program je ukončený individuálnym poradenstvom so žiakom a ak je to možné aj s jeho zákonným zástupcom. Program je rozdelený do dvoch modulov:
1. MODUL - Sebapoznanie - 8. ročník - je zameraný predovšetkým na sebapoznanie, na motivačné vlastnosti - potreby, záujmy, postoje a hodnotovú orientáciu. Predmetom je uvedomenie si svojich silných stránok, záujmov, hodnôt, ako aj ich vplyv na ďalší život, štúdium a voľbu budúceho povolania. Predmetom je aj diskusia o zručnostiach, vedomostiach, ale aj osobnostných predpokladoch, ktoré si určité povolania vyžadujú. Spoznanie svojho profesijného typu. rozvoj a posilnenie osobnostných charakteristík v súvislosti s profesijnou orientáciou. Objasnenie dôležitosti poznania seba samého , zameranie sa na vnútorné faktory ovplyvňujúce rozhodnutie o kariérrovom smerovaní - čo ma baví, ako sa učím, v čom som dobrý a aké uznávam hodnoty.
2. MODUL – Moja kariéra – 9. ročník - je zameraný na diagnostiku , kľúčové kompetencie, potreby sveta práce., oboznámenie sa s možnosťami štúdia na SŠ. Zameranie sa na vonkajšie faktory - ovplyvňujúce rozhodnutie o kariérrovom smerovaní - Čo svet potrebuje – informácie o povolaniach budúcnosti s aktívnym zapojením žiakov. Zmapovanie poznania žiakov o potrebe povolaní. Použitie dotazníkových metód - Hierarchia záujmov, Stredoškolská orientácia, informácie o potrebe rozvoja kľúčových kompetencií. Individuálne poradenstvo - konzultácia so žiakom a zákonným zástupcom ohľadom výsledkov kariérového poradenstva.
Zabezpečenie programu:
Program bude realizovaný v priestoroch základnej školy , počas vyučovania štyri vyučovacie hodiny v ôsmom ročníku a štyri vyučovacie hodiny v deviatom ročníku a jedno individuálne stretnutie so žiakom a zákonným zástupcom.
Materiálovo – technické zabezpečenie vychádza z prostriedkov a možností centra a vybranej základnej školy.
Personálne program zabezpečujú pracovníci CPPPaP v Lučenci – Mgr. Miroslava Tomišová (kariérový poradca) a psychológ pre danú základnú školu.
Harmonogram realizácie programu:
Prípravná fáza:
Február - Marec 2022
Príprava programu.
- Elektronické prípadne telefonické informovanie výchovných poradcov o programe.
- Výchovný poradca ZŠ :
- informuje žiakov o možnosti zúčastniť sa na program
- vytvorí zoznam žiakov, ktorí majú záujem o program
- zabezpečí podklady pre začatie skupiny – podpísané súhlasy rodičov a odovzdá ich do CPPPaP v Lučenci.
Realizačná fáza:
Marec – Jún 2022 - 8.ročník, September – Január 2023- 9.ročník
Realizačná fáza pozostáva z deviatich stretnutí:
8. ročník
- stretnutie Vzájomné zoznamovanie
- stretnutie Sebapoznávanie - vlastnosti, záujmy, schopnosti
- stretnutie Sebapoznávanie – osobnosť, hodnoty
- stretnutie Sebapoznávanie – profesijná orientácia
9.ročník
- stretnutie Diagnostika
- stretnutie Potreba a rozvoj kľúčových kompetencií
- stretnutie Oboznámenie sa s možnosťami štúdia na SŠ a orientácia na Trhu práce
1. stretnutie – vzájomné zoznamovanie
Cieľom prvého stretnutia je predstavenie programu Ja a moja kariéra, jeho ciele priority a vzájomné predstavenie sa. Žiaci majú možnosť porozprávať sa o svojich záujmoch, záľubách a predstavách do budúcnosti. Objasnenie dôležitosti poznania seba samého , zameranie sa na faktory ovplyvňujúce naše rozhodnutie . Motivujeme ich tak k sebaprezentácii a prijímaniu spätnej väzy od spolužiakov. Vieme tu rozlišovať, do akej miery sú žiaci rozhodnutí alebo nerozhodnutí o svojom ďalšom .žitá metóda diskusia a interaktívne metódy - príbehové karty.
2. stretnutie – sebapoznávanie – záujmy, schopnosti
Záujmy predstavujú špecifické zameranie osobnosti, sústredenie pozornosti na určitú vec alebo činnosť. Zameranie sa na to Čo ich baví – zmapovanie činností, ktoré žiaci radi robia, aké majú vlastnosti , uvedomenie si kde, v akých povolaniach by mohli žiaci v budúcnosti využiť svoje vlastnosti, záujmy, predpoklady. Ako sa učím - aké mám rád predmety – diskusia a následné uvedomenie si, aké predmety žiaka zaujímajú a poukázanie na to, že sú rozhodujúcim faktorom pri výbere školy.
3.stretnutie – sebapoznávanie – vlastnosti, osobnosť , hodnoty
Cieľom tretieho stretnutia je prostredníctvom zážitkových metód a príbehov zamyslieť sa a vyprofilovať svoje kvality, silné aj slabé stránky a tak im napomôcť pri budovaní zdravého sebavedomia. V čom som dobrý - pomoc pri zistení na akú profesiu sa žiak hodí z hľadiska svojich záujmov a osobnostných predpokladov a Aké uznávam hodnoty - vytvorenie hodnotového rebríčka .Profesijné hodnoty sú princípy, ktoré vedú a usmerňujú rozhodnutia a aktivity týkajúce sa kariéry. Z hľadiska kariérového poradenstva je pomoc žiakom pri analýze vlastných profesijných hodnôt dôležitou súčasťou práce pri hľadaní v hodnej strednej školy a budúceho povolania.
4.stretnutie – sebapoznávanie – profesijná orientácia
Cieľom je prostredníctvom Holandovej teórie - RIASEC zameranej na profesijnú orientáciu pomôcť žiakom zistiť, na akú profesiu sa z hľadiska svojich záujmov a osobnostných predpokladov hodia., pomôže im pri rozhodovaní sa o voľbe školy a budúceho povolania. Profesijnú orientáciu chápeme ako postupný proces výberu určitej životnej dráhy, ktorá odráža najmä charakteristické črty žiakov a ich typické osobnostné vlastnosti.
5. stretnutie – diagnostika
Diagnostika je zameraná na diagnostiku intelektového výkonu a osobnostného zamerania.
6. stretnutie - Potreba a rozvoj kľúčových kompetencií
Oboznámenie sa s pojmom kľúčové kompetencie a ich dôležitosťou pre každého z nás pre osobné uspokojenie a rozvoj, zamestnateľnosť, spoločenské začlenenie a aktívne občianstvo. Kľúčové kompetencie sú kombináciou vedomostí, zručností a postojov, rozvíjajú počas celého života prostredníctvom formálneho, neformálneho a informálneho vzdelávania v rôznych prostrediach vrátane rodiny, školy, pracoviska, susedstva a ďalších komunít.
7. stretnutie - Oboznámenie sa s možnosťami štúdia na SŠ a orientácia na TP
Žiaci dostanú možnosť porozprávať sa o svete práce, učebných a študijných odboroch a rôznych profesiách. Budú oboznámení s internetovými portálmi , kde nájdu potrebné informácie o stredných školách na Slovensku a odboroch, ktoré ponúkajú informácie o opisoch zamestnaní slovenského trhu práce.
8. stretnutie - Záujmové dotazníky
Realizácia záujmových dotazníkových metód - Hierarchia záujmov, Stredoškolská
orientácia, Typológia osobnosti.
Záverečná fáza:
9.stretnutie – poradenstvo pre žiaka a rodiča
Program sa končí individuálnym poradenstvom so žiakom a rodičom. Je zamerané na oboznámenie sa s výsledkami z diagnostiky a sebapoznávacích aktivít, súčasťou je aj odporúčanie ďalšieho smerovania. Výstupom z karérového poradenstva je záverečná správa, ktorá bude odovzdaná rodičom.
Spoluorganizátori programu:
Spoluorganizátormi programu budú: výchovný poradca školy, riaditeľ základnej školy.
Realizátor programu:
Mgr. Miroslava Tomišová – kariérový poradca a psychológ pre danú školu